Consulting Engineers @EDRISS

دسته‌بندی انواع گوناگون لوله ساختمانی بر اساس جنس

 
دسته‌بندی انواع گوناگون لوله ساختمانی بر اساس جنس

لوله چدنی

شکل ظاهری: لوله فلزی سنگین با قطر زیاد می باشد که رنگ سیاه کدر و سطح زبر و رگه‌دار
توضیح: لوله‌های چدنی یکی از انواع مختلف و گوناگون لوله ساختمانی با کیفیت و کارایی برای هدایت فاضلاب بهداشتی هستند که به خوبی از سر و صدای جریان فاضلاب جلوگیری کرده اند. این لوله‌ها مستحکم و بادوام و دارای مقاومت هستنداما به سختی برش داده می‌شوند. در حقیقت، بریدن لوله‌های چدنی به ابزار برشی خاصی نیازمند نیست. تعمیر آنها گاهی با استفاده از لوله‌های پلاستیکی (مانند پی وی سی) انجام می‌گردند. امروزه با ورود لوله‌های پی وی سی (PVC) و ای بی اس (ABS) به بازار، کارایی لوله‌های چدنی در ساختمان‌سازی محدود شده می باشند.
کاربرد: خطوط اصلی فاضلاب قائم، لوله‌های هواکش (ونت)
برش و اتصال: برای برش لوله‌های چدنی به ابزارهای خاص یا اره دوطرفه سنگین نیاز دارید. اتصال این لوله‌ها با بهره‌گیری از روش‌های ویژه از جمله سرب و بتونه در محل اتصال، اتصال توپی، کوپلینگ‌های فشاری و روش‌های دیگر امکانپذیر است.

لوله پی‌وی‌سی (پلی وینیل کلراید یا PVC)
شکل ظاهری: پلاستیک سپید سخت
توضیح: پی وی سی متریالی منطبق با استانداردهای نوین می باشد که در ساخت انواع لوله ساختمانی بکار رفته است. این لوله‌ها قوی، سخت و در برابر مواد شیمیایی و حرارت مقاوم می باشند و به آسانی بریده و نصب می‌گردند. این لوله‌ها برای تعمیر مقاطع شکسته چدنی و سایر لوله‌های فاضلاب استفاده می شوند.
کاربردو کارایی: خطوط فاضلاب بهداشتی، لوله‌های هواکش (ونت)، سیفون فاضلاب، لوله‌های آب باران
برش و اتصال: لوله‌های پی وی سی را می‌توانید به آسانی با اره آهن‌بر یا لوله‌بر برش بدهید. مقطع های پی وی سی را می‌توانید با اتصالات فشاری پلاستیکی به صورت مکانیکی یا با حلال شیمیایی ویژه به صورت دائمی به هم متصل نمایید.
نکته: لوله‌های پلیمری ای بی اس (اکریلونیتریل بوتادین استایرن یا ABS) ظاهری شبیه لوله‌های پی وی سی دارند و معمولا سیاه رنگ می باشند. استفاده از این لوله‌ها با ورود لوله‌های پی وی سی به بازار تقریبا منسوخ شد. اگر در سیستم لوله‌کشی ساختمانتان از لوله‌های ای بی اس استفاده شده است، بهتر است آنها را با لوله‌های پی وی سی جایگزین کنید.
لوله سی پی وی سی (کلرینیتد پلی وینیل کلراید یا CPVC)
شکل ظاهری: لوله پلاستیکی سپید یا کرم رنگ
توضیح: لوله‌های سی پی وی سی از انواع لوله ساختمانی سخت و ارزان می باشند که برای تاب آوردن فشار و دمای بالا طراحی گشته اند.
کاربرد و کارایی: لوله‌کشی توزیع آب سرد و گرم مصرفی
برش و اتصال: این لوله‌ها را می‌توانید به سادگی با اره آهن‌بر یا لوله‌بر برش دهید. اتصال دائمی لوله‌های سی پی وی سی با بهره‌گیری از فیتینگ‌های پلاستیکی و چسب انجام می‌گردد. برای وصل نمودن موقت می‌توانید از فیتینگ‌های گوناگون و مختلف استفاده نمایید
لوله برنجی کروم‌کاری‌شده
شکل ظاهری: سطح درخشان با روکش کروم و قطر بیشتر از ۱ اینچ
توضیح: لوله‌های برنجی کروم‌کاری‌شده معمولا در خطوط لوله روکار و نمایان به جای لوله‌های پی وی سی بکار می‌روند؛ مانند سیفون‌های فاضلاب که نمای ظاهریشان اهمیت دارد.
کاربرد و کارایی: لوله‌ها و سیفون‌های نمایان
برش و اتصال: این لوله‌ها را می‌توانید با اره آهن‌بر به آسانی برش داده و با اتصالات لغزنده به هم وصل نمایید.

لوله مسی کروم‌کاری‌شده

شکل ظاهری: سطح درخشان با روکش کروم و قطر بیشتر از ۱ اینچ
توضیح: لوله‌های برنجی کروم‌کاری‌شده معمولا در خطوط لوله روکار و نمایان به جای لوله‌های پی وی سی بکار رفته اند؛ مانند سیفون‌های فاضلاب که نمای ظاهریشان دارای اهمیت است.
کاربرد های: لوله‌ها و سیفون‌های نمایان
برش و وصل کردن آن: این لوله‌ها را می‌توانید با اره آهن‌بر به آسانی برش داده و با اتصالات و وصل کننده لغزنده به هم وصل نمایید.

لوله آهن گالوانیزه
شکل ظاهری آن: لوله فلزی صلب با رنگ نقره‌ای یا خاکستری کدر
توضیح: لوله‌های آهن گالوانیزه هنگامیکه یکی از رایج ترین انواع لوله ساختمانی بودند که در خط های توزیع کننده آب مصرفی کاربرد و کارایی داشتند. امروزه این لوله‌ها به دلیل خوردگی و زنگ‌زدگی کاربرد گسترده‌ای ندارند و جای خود را به لوله‌های مسی و پلی اتیلن مشبک (PEX) داده‌اند. برش، وصل نمودن و نصب لوله‌های آهن گالوانیزه دشوارو سخت می باشد. این لوله‌ها را معمولا زمان تعمیرات با لوله‌های مسی یا پلی اتیلن مشبک (PEX) جایگزین می‌نمایند.
کاربرد: خطوط لوله توزیع و پخش آب و لوله‌کشی فاضلاب در خانه‌های قدیمی
برش و وصل نمودن لوله‌های آهن گالوانیزه را می‌توانید با اره آهن‌بر یا دوطرفه برش دهید. وصل کردن آنها از طریق فیتینگ‌های آهن گالوانیزه رزوه‌دار انجام می‌گردد.
لوله مسی (سخت و انعطاف‌پذیر)
شکل ظاهری: لوله فلزی سرخ رنگ کدر
توضیح: دو نوع لوله مسی وجود دارند: سخت و انعطاف‌پذیر. لوله‌های مسی سخت با ضخامت‌های K، L و M مشخص می‌گردد. لوله‌های مسی نوع M معمولا برای لوله‌کشی توزیع نمودن آب مصرفی بکار می‌روند. دوام و مقاومت مس در برابر خوردگی در طول دهه‌ها اثبات شده می باشند. مس فلزی نرم و انعطاف پذیرهستندکه به راحتی می‌توان آن را برش داد و شکل داد. بهرحال این لوله‌ها امکان دارد با گذشت زمان سوراخ شده و در اثر انجماد آب آسیب ببینند. افزایش بهای مس در سال‌های اخیرباعث ایجاد رواج بیشتر لوله‌های PEX و CPVC شده است.
کاربرد: لوله‌های مسی سخت با طول زیاد معمولا برای توزیع نمودن آب مصرفی و در برخی مواقع لوله‌کشی فاضلاب خانگی مورد استفاده قرار گرفته اند. لوله‌های مسی انعطاف‌پذیر با طول کم برای لوله‌های توزیع آب مصرفی و لوله آب ورودی یخچال و ماشین ظرفشویی کاربرد و کارایی دارند. از مس در لوله‌کشی گاز هم می‌توان استفاده نمود.
برش و اتصال: لوله‌های مسی را می‌توانید به سادگی با اره آهن‌بر یا لوله‌ بر برش بدهید. مقطع های مسی را می‌توانید با لحیم‌کاری یا فیتینگ‌های فشاری مسی به هم متصل کنید. لوله‌های مسی انعطاف پذیر با فیتینگ‌های مسی و برنجی و ابزارهای ساده کور یا مسدود می‌شوند.
لوله پلی اتیلن مشبک (PEX)
شکل ظاهری: لوله پلاستیکی انعطاف پذیر به رنگ سپید، آبی (آب سرد) و قرمز (آب گرم)
توضیح: لوله‌های پلی اتیلن مشبک (PEX) یکی از انواع لوله ساختمانی ساخته شده از پلیمر پلی اتیلن با چگالی بالا (HDPE) هستند. لوله‌های پلی اتیلن مشبک قوی و انعطاف‌پذیر هستند و گسترده دمایی ۰ تا ۹۵ درجه سانتیگراد را دوام می‌آورند. این لوله‌ها در برابر خوردگی مقاومت دارند و همانند لوله‌های مسی به مرور زمان سوراخ نمی‌گردند. نصب نمودن این لوله‌ها سریع و آسان می باشد، زیرا انعطاف پذیر هستند و به اتصالات و فیتینگ‌های اندکی نیازمندند. کاهش اتصالات در لوله‌های PEX احتمال نشت و چکه کردن آب را به حداقل می‌رساند. این لوله‌ها به خاطر مزیت‌های چشمگیرشان به جایگزین مناسبی برای لوله‌های قدیمی تبدیل شده‌اند.
کاربرد: از لوله پلی اتیلن مشبک در لوله‌کشی توزیع آب مصرفی و لوله‌های گرمایش از کفاستفاده می نمایند.
برش و اتصال: برش و اتصال لوله‌های پلی اتیلن مشبک از طریق فیتینگ‌ها و ابزارهای ویژه انجام می‌گردد.
نکات مرتبط به انتخاب جنس انواع لوله ساختمانی
بر روی هر شاخه از انواع لوله ساختمانی و اجزای لوله‌کشی باید نشان کارخانه سازنده و استاندارد مربوط به قطعه به صورت ریختگی، برجسته یا مهر پاک‌نشدنی هک شده باشد..
مصالح لوله‌کشی توزیع نمودن آب سرد و گرم مصرفی نباید بیش از ۸% سرب داشته باشند.
مصالح لوله‌کشی باید در برابر خوردگی و تغییر کیفیت در اثر جریان آب یا فاضلاب ساختمان مقاومت داشته باشند.
مصالح لوله‌کشی نباید بر کیفیت آب آشامیدنی اثر زیان‌آوری داشته و رنگ، مزه و بوی آن را تغییر دهند.
استفاده از مصالح کارکرده، آسیب‌دیده و دارای ایراد، مجاز نیست.
صرفه‌جویی در مصالح و دستمزد و حفاظت در برابر خرابی، آسیب‌دیدگی، آتش‌سوزی، خوردگی، یخبندان و تراکم هوا از مورد های مهم در در انتخاب نمودن جنس انواع لوله ساختمانی می باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.