Consulting Engineers @EDRISS

نکات مهم و نحوه انتخاب و خرید انواع کولر گازی و اسپلیت

نکات مهم و نحوه انتخاب و خرید انواع کولر گازی و اسپلیت

اگر می‌خواهید از خنکی مطبوع و دلچسب کولر گازی و اسپلیت برای خنک کردن فضای مورد نظر خود استفاده نمایید و دقیقاً نمی‌دانید بهتر است از چه نوع کولر گازی، با چه ظرفیت، برند، قیمت و مشخصاتی استفاده کنید، در ادامه این مطلب همراه ما باشید تا به همه سوالات شما در این موارد پاسخ دهیم.

امروزه انواع کولر گازی و اسپلیت یونیت ها از پرطرفدارترین و متداول‌ترین تجهیزات تهویه مطبوع بوده که برای تأمین سرمایش (و بعضاً همراه با گرمایش) در محیط‌های مختلف ساختمان‌های مسکونی و اداری مورد استفاده گسترده قرار می‌گیرند. 

کلیه کولر گازی و اسپلیت‌های ارائه شده در مجموعه تخصصی ادریس، فقط با برگه ضمانت و گارانتی اصلی شرکت‌های مربوطه مانند گلدایران، سام سرویس، تهویه نیا و…،ارائه میشود

با توجه به اطلاعات فنی و قیمت‌های مناسب ارائه شده انواع کولر گازی و اسپلیت در سایت مجموعه تخصصی و معتبر ادریس، صمیمانه امیدواریم شما کاربر گرامی ضمن مطالعه مشخصات فنی کامل ارائه شده، با اطمینان خاطر از گارانتی اصلی + تحویل سریع محصولات، ادریس را جهت خرید محصول مورد نیاز خود (از یک محصول تا خرید عمده برای شرکت‌ها و پروژه‌های ساختمانی) در سراسر کشور انتخاب فرمایید.

چگونگی عملکرد کولر گازی و اسپلیت:

به طور کلی؛ تمامی کولرهای گازی و اسپلیت‌ها بر اساس سیکل تبرید تراکمی کار می‌کنند. در کولرهای گازی یا اسپلیت یونیت‌ها، ابتدا مایع مبرد در کندانسور (بخش بیرونی کولر گازی یا پنل بیرونی اسپلیت ها) خنک می‌شود و از طریق لوله مسی به شیر انبساطی (expantion valve) منتقل شده و از آنجا به صورت گاز مبرّد برای جذب گرمای محیط، وارد کویل پنل داخلی می‌گردد. هوای داخل نیز، پس از عبور از میان کویل‌های پنل داخلی (اواپراتور)، تبدیل به هوای خنک و دلپذیر شده و موجب آسایش و رفاه ساکنین می‌گردد.

کولر گازی

نحوه محاسبه ظرفیت کولر گازی و اسپلیت :

1. برای محاسبه تقریبی ظرفیت کولر گازی و اسپلیت مورد نیاز در طبقات وسط ساختمان، به ازاء هر متر مربع حدود 400 تا 600 (BTU) و درطبقاتی که بالای آن‌ها پشت بام است، به دلیل تابش مستقیم نور خورشید بر سقف، به ازاء هر مترمربع زیربنا بین 600 تا 800 (BTU) درنظر گرفته می‌شود. (مثلاً برای یک اتاق 12 متری اسپلیت 9000، برای مساحت 17 متری اسپلیت 12000، برای مساحت 25 متری اسپلیت 18000، برای سالن 40 متری اسپلیت 24000 و برای سالن 45 متری اسپلیت 32000 می تواند مناسب باشد.)
2. همچنین می‌توانید برای سهولت بیشتر، جهت محاسبه تقریبی و تعیین ظرفیت اسپلیت یا کولر گازی به جدول زیر مراجعه نمایید و با توجه به شرایط و مبانی محاسبات عنوان شده، ظرفیت کولر گازی و اسپلیت خود را مشخص کنید.

 

 • قبل از انتخاب هر یک از مدل‌های کولر گازی و اسپلیت، به موضوع تک فاز بودن یا سه فاز بودن برق مصرفی آن توجه نموده و همچنین آمپر (A) برق مصرفی آن را با آمپر کنتور برق ساختمان خود مقایسه فرمایید. در صورت تفاوت در شرایط بهره برداری نسبت به شرایط عنوان شده فوق، می‌توانید قبل از سفارش خرید، موارد را با کارشناسان ادریس مطرح فرمایید.

 • به طور کلی اسپلیت‌ها با عملکرد خود (که پیش تر به طور کامل ذکر شد)، می‌توانند هوای خنک و دلپذیر مورد نیاز ساکنین را در کمترین زمان لازم تأمین کنند و همین امر باعث محبوبیت این کولرهای گازی در بین مصرف کنندگان گردیده است.

 • انواع کولر گازی ایستاده که عموماً با استفاده از برق سه فاز کار می کنند و در مکان‌هایی مانند سالن‌ها، رستوران‌ها، فروشگاه‌های بزرگ، مساجد و… مورد استفاده قرار می‌گیرند و مانند کولر گازی دیواری دارای پنل بیرونی یا همان کندانسور می‌باشند.

 • کولر گازی پرتابل نیز مانند کولر گازی پنجره‌ای، نیازی به نصب و لوله کشی و پنل کندانسور بیرونی ندارد.

کولر گازی پرتابل


با توجه به اینکه کلیه محصولات درسایت ادریس با گارانتی اصلی ارائه می‌شود، در صورت خرید هریک از انواع کولرهای گازی یا اسپلیت‌های ارائه شده در سایت ادریس،  از تخفیفهای پلکانی و شارژ آنی کیف پول بهرمند خواهید شد  (فـروش ویـژه انـواع کولرگازی و اسپلیت را از ادریس بخـواهیـد)
آسایش کولرهای گازی

چرا کولر گازی و اسپلیت قاچاق نخریم؟

در ابتدا لازم می‌دانیم توجه شما را به این نکته جلب کنیم که با وجود تبلیغاتی که از سوی برخی فروشندگان سودجو برای عرضه و فروش کولرهای گازی و اسپلیت بانه‌ای و قاچاق بدون گارانتی معتبر ولی با قیمت ارزان تر، صورت گرفته است (به ویژه برندهای جنرال، جنرال کیت و …)، خرید این کولرها قطعاً مشکلاتی را به همراه خواهد داشت که در زیر به آن‌ها اشاره خواهیم کرد.

 • درج برچسب‌های تقلبی بر روی کولرهای گازی قاچاق هم اندازه ولی با ظرفیت پایین، برای فروش در ظرفیت‌های بالاتر (گاهاً برچسب ظرفیت کولرهای 24000 را روی کولرهای 18000 و برچسب 12000 را روی کولرهای 9000 نصب می کنند.)

  برچسب تقلبی کولر گازی و اسپلیت

   

 • نداشتن ضمانت و خدمات پس از فروش از شرکت معتبر، پاسخگو و خوشنام برای تجهیزاتی که نیاز به سرویس و شارژ دوره‌ای دارند.

 • عدم توانایی در تأمین قطعات و لوازم یدکی کولرهای گازی اسپلیت مانند کیت، کمپرسور، فن و …

 • مصرف برق بالا و استفاده از کمپرسورهای چینی بدون نام (تقلبی)

 • درج برچسب تقلبی گاز مبرّد R410a (در صورتی که از گاز قدیمی R22 استفاده شده است).

 • خروج روغن کمپرسور و صدمه به کمپرسور کولر در کوتاه مدت (به دلیل نحوه حمل و عبور غیراستاندارد از مبادی مرزی کشور)

 • تخلیه احتمالی گاز مبرّد دستگاه در حین عملیات حمل و نصب کولر گازی و اسپلیت

 • احتمال نداشتن برخی آپشن‌های اعلام شده و همچنین عدم امکان استفاده از شرایط ویژه نمایندگی‌های مجاز مانند نصب رایگان و 5 متر لوله مسی رایگان

مزایای کولرهای گازی اسپلیت نسبت به کولرهای آبی:

کولرهای گازی و اسپلیت‌ها نسبت به کولرهای آبی دارای خنکی مطبوع‌تر، امکان تصفیه هوای داخلی و جذب ذرات و آلودگی‌های معلق در هوا، تأمین سریع‌تر دمای هوای دلخواه، قابلیت استفاده و بهره‌برداری در آب و هوای گرم و شرجی (مرطوب)، تأمین آسایش و رفاه بیشتر، عدم نیاز به مصرف صدها لیتر آب در هر روز، امکان تنظیم دمای هوای خنک خروجی، امکان تأمین گرمایش در مدل‌های خاص، عدم نیاز به اجرای کانال کشی حجیم کولرهای آبی، طراحی شیک و زیبا، کارکرد بی‌صدا و… می‌باشند.

آیا کولرهای اسپلیت اینورتر واقعا کم مصرف هستند؟

کولرهای گازی یا اسپلیت‌های اینورتر دار(inverter)، با توانایی راه‌اندازی آرام دور کمپرسور یا موتور کولرگازی و اسپلیت، دارای گرید انرژی Aبا کمترین مصرف برق می‌باشند. بدیهی است کولرهای گازی اسپلیت گرید B نسبت به گریدA، دارای مصرف برق بیشتری بوده اما در هر حال از کولرهای گازی معمولی کم مصرف‌تر می‌باشند. البته ناگفته نماند، تبلیغاتی که شرکت‌های وارد کننده کولرهای گازی اینورتر، مبنی بر کاهش مصرف برق 60 درصدی در این کولرها دارند، نه اثبات شده است و نه منطقی!

فناوری اینورتر در کولر گازی

به طور مثال فرض کنید در ماه‌های تیر و مرداد که دمای هوای تهران حتی به 40 درجه سلسیوس هم می‌رسد، موتور یا کمپرسور کولر گازی شما برای تأمین دمای هوای دلخواه و مطلوب 24 درجه، تقریباً به صورت دائم در حال کار است. با این شرایط نمی‌توان گفت میزان کاهش مصرف برق، صرفاً به دلیل تبدیل برق متناوب شهری به جریان برق DC و استارت آرام دور موتور کمپرسور کولر اینورتر، در هر بار استارت موتور می‌تواند تا 60 درصد باشد!
از طرف دیگر با توجه به شدت جریان برق مصرفی (آمپر) در هنگام راه‌اندازی کولرهای گازی اسپلیت 24000 (15 آمپر) به بالا و شوک الکتریکی حاصل از هر بار استارت موتور، توصیه می‌شود برای ظرفیت‌های بالاتر کولر، اسپلیت و حتی داکت اسپلیت حتماً از انواع کولرهای گازی اسپلیت اینورتر دار استفاده نمایید.

به منظور کاهش مؤثر و واقعی مصرف برق کولر گازی و اسپلیت، همیشه دمای آن را روی 25 درجه سانتیگراد تنظیم نمایید. این عمل باعث خاموش شدن متناوب کمپرسور دستگاه و کاهش هزینه برق مصرفی شما می‌گردد. تنظیم دمای اسپلیت یا کولر گازی روی عدد 25 درجه ضمن تأمین شرایط هوای مطلوب و مورد نظر شما، به عنوان موثرترین راهکار در کاهش مصرف و هزینه برق دستگاه در تمامی انواع کولرهای گازی و اسپلیت‌ها مورد قبول کارشناسان قرار دارد.

ظرفیت کولرهای گازی و مفهوم BTU

نکته ای که در هنگام انتخاب و خرید کولرهای گازی باید مورد توجه قرار گیرد، ظرفیت کولرهای گازی است که بر حسب BTU عنوان می‌شود، مثلاً کولر گازی اسپلیت 18000، دارای ظرفیت 18000 BTU است.

BTU (British Thermal Unit) واحد استاندارد اندازه گیری انرژی گرمایی در تجهیزات تهویه مطبوع است و به مقدار گرمایی گفته می‌شود که می‌تواند دمای یک پوند آب را در فشار یک اتمسفر به میزان یک درجه افزایش دهد. (به عنوان مثال؛ از 60 درجه فارنهایت به 61 درجه فارنهایت برساند).

چند نوع کمپرسور در کولر داریم؟

در انواع کولر گازی و اسپلیت؛ کلاً از سه نوع کمپرسور استفاده می‌شود: کمپرسورهای اسکرال (Scroll)، پیستونی (Reciprocating) و روتاری (Rotary).

به طور کلی کمپرسورها قطعاتی هستند که با استفاده از فشرده کردن و کاهش حجم گاز، باعث تبدیل گاز به مایع می‌شوند. کمپرسورها در کولرهای گازی اسپلیت در واقع موتور دستگاه هستند و نقش مهمی ایفا می‌کنند و از لحاظ ساختاری کاملاً مشابه کمپرسور یخچال‌ها می‌باشند.
در کولرهای اسپلیت امروزی، کمپرسور روتاری بیشترین کاربرد را دارد و نوع اسکرال با وجود عملکرد بهتر، خیلی کمتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

کمپرسور کولر گازی و اسپلیت

البته توجه به نوع کمپرسور استفاده شده در کولر گازی یا اسپلیت از وظایف برند تولید کننده است و شما به عنوان مصرف کننده نباید خیلی به این مسأله فکر کنید.

EER چیست؟

EER به معنای میزان بهره‌وری انرژی الکتریکی یا Energy Efficiency Ratio است.

برچسب انرژی کولر گازی و اسپلیت

از این معیار می‌توان فهمید کولر مورد نظر، چه مقدار از انرژی الکتریکی را به سرما تبدیل می‌کند. به هر میزان که EER بیشتر باشد، دستگاهِ خنک‌کننده‌ی بهتری خواهیم داشت. ترکیب EER بالاتر و اینورتر مناسب تر در یک کولر اسپلیت، می‌تواند یک دستگاه الکتریکی با بازده‌ و راندمان بهتری به ما ارائه دهد.

انواع گاز مبرّد در کولر گازی و اسپلیت :

در ابتدای این قسمت با توجه به ذهنیت و سوالات بسیاری از مخاطبین، باید به این نکته اشاره نماییم که منظور از عبارت کولرگازی، کولری نیست که با گاز شهری کار می‌کند، بلکه این کولرها با گاز تبرید (مبرّد) کار می‌کنند.

به طور کلی مبرّدهایی که در اسپلیت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند به سه نوع تقسیم می شوند :

 • گاز مبرّد فریون 22 (R22): از قدیمی‌ترین مبرّدها که اکنون منسوخ شده است. این مبرّد فرمولی شیمیایی داشته و برای لایه اوزون مخرب است.

 • گاز مبرّد فریون 410 (R410): فرمولی گیاهی داشته و دوستدار محیط زیست بوده و دارای راندمان بالایی است. مبرّدهای R410 امروزه در کولرهای اینورتر، دارای بیشترین کاربرد می‌باشند.

 • گاز مبرّد فریون 407 (R407): این مبرّد نیز فرمولی گیاهی داشته و دوستدار محیط زیست است و راندمان بالایی نیز دارد ولی از نظر کاربرد به گستردگی مبرّد R410 مورد استفاده قرار نمی‌گیرد.

گاز مبرد کولر گازی

نکاتی که باید در هنگام نصب به آن‌ها توجه داشته باشید :

 1. توجه داشته باشید که پنل بیرونی یا کندانسور کولر گازی اسپلیت که در بیرون واحد آپارتمانی نصب می‌شود، باید در هوای باز با امکان جریان هوا و تبادل حرارت کافی و روی پایه ساخته شده از نبشی شماره 3 یا 4 (بر اساس ظرفیت) و به صورت کاملاً تراز شده و افقی، با امکان دسترسی جهت سرویس و شارژ گاز مبرد کولر گازی قرار گیرند. (هزینه ساخت و نصب پایه به عهده خریدار محترم است)

 2. هنگام نصب پنل بیرونی یا کندانسور کولرهای گازی و اسپلیت، سعی کنید با در نظر گرفتن حداقل فاصله پنل داخلی و پنل بیرونی یا کندانسور، محلی را انتخاب نمایید که حتی المقدور سایه باشد تا با توجه به کمتر بودن دمای محسوس هوا در سایه نسبت به آفتاب، علاوه بر کاهش مؤثر مصرف برق، راندمان خنک‌کنندگی دستگاه کولرگازی اسپلیت نیز افزایش یابد. در غیر این‌صورت بهتر است برای پنل بیرونی از سایبان‌های مخصوص استفاده نمایید.

 3. حداکثر طول لوله‌های رابط مسی بین پنل داخلی و کندانسور بیرونی کولرهای گازی یا اسپلیت‌ها، بر اساس ظرفیت کولر بین 10 تا 22 متر است که در صورت وجود چنین فاصله‌ای بین پنل داخلی و خارجی، لازم است قبل از سفارش خرید با کارشناسان ما مشورت فرمایید، زیرا فاصله زیاد و بیش از اندازه بین پنل داخلی و پنل بیرونی در کولرهای گازی موجب کاهش شدید راندمان خنک‌کنندگی کولر اسپلیت می‌گردد.

 4. چنانچه لوله‌کشی و کابل‌کشی بین پنل‌های داخلی و خارجی بر اساس کولر اسپلیت معمولی یا اینورتر قبلاً انجام شده باشد، پیش از سفارش یا خرید کولر اسپلیت، باید سایز یا قطر دقیق لوله‌های مسی اجرا شده و همچنین طول مسیر لوله‌گذاری بین پنل داخلی و خارجی (کندانسور) را جهت مشاوره خرید بهتر به کارشناسان ما اعلام فرمایید.

 5. با توجه به تجمع هوای گرم در زیر سقف، درصورتی که محل نصب پنل داخلی اسپلیت روی دیوار فاصله بیشتری (مثلاً 30 سانتی متر) از سقف داشته باشد، انرژی کمتری جهت خنک کردن هوای زیر سقف مصرف می‌گردد(کاهش مصرف برق) و جریان هوای خنک بیشتر و راندمان خنک کنندگی بیشتری در سطح برای ساکنین ایجاد می‌شود.

 6. به منظور جلوگیری از خطرات احتمالی خاموش شدن شعله اجاق گاز به وسیله جریان هوای کولر، نصب انواع کولرگازی و یا اسپلیت در داخل آشپزخانه مجاز نیست.

 7. در کولر گازی و اسپلیت‌هایی كه نصب آن‌ها رایگان است هزینه‌های حمل، پایه وجوشكاری به عهده خریدار محترم است.

 8. در نظر گرفتن محلی برای تخلیه قطرات آب خروجی از پنل داخلی اسپلیت‌ها ضروری است.

توجه، توجه: مهم‌ترین نکته‌ای که جهت نگهداری و بهبود راندمان خنک کنندگی پنل داخلی کولر اسپلیت و کیفیت هوای کولرهای گازی و اسپلیت‌ها باید به آن توجه نمود، شستشوی ماهیانه فیلترهای الکترواستاتیک و بوگیر تصفیه هوا تعبیه شده در پنل‌های داخلی کولرهای گازی و اسپلیت‌ها است. با شروع فصل گرما و اوج استفاده از کولرهای گازی و اسپلیت‌ها نسبت به سرویس و شستشوی منظم و ماهیانه این فیلترها اقدام نمایید تا بهترین بهره‌برداری را از کولرهای گازی و اسپلیت‌ها برده و در طول فصل گرما دچار مشکل نشوید، همچنین با انجام این اقدامات طول عمر دستگاه خود را افزایش می‌دهید.

 • آلودگی باور نکردنی فیلتر پنل داخلی کولر اسپلیت بعد از 6 ماه را در فیلم زیر ببینید.

 

نحوه‌ی شستشوی پنل داخلی کولر گازی :

فیلتر کولر گازی عمدتاً نوعی توری مشبک می‌باشد که در بخش زیرین قاب داخلی پنل کولر گازی نصب می‌گردد و موجب جذب بسیاری از آلاینده‌های جامد مانند گرد و غبار و دوده در هوا می‌شود. فیلتر یکی از اجزای مهم در پاکیزگی هوای کولر گازی می‌باشد که تمیز بودن آن کمک زیادی به بازدهی هوای خنک اسپلیت می‌نماید و همچنین هرچقدر فیلتر کولر گازی تمیزتر باشد، هوایی تمیز و عاری از مواد آلرژی‌زا خواهیم داشت.

بنابراین تمیز کردن فیلتر کولر گازی یکی از کارهای حائز اهمیت می‌باشد که باید آن را به نحو درستی انجام داد. اهمیت داشتن فیلتر تمیز به این دلیل است که علاوه بر هوای خروجی تمیز از دستگاه، کویل‌های اسپلیت همواره باید تمیز و بدون گرد و غبار باشند، در این صورت است که با هوای اطراف بیشتر در ارتباط هستند و با راندمان بیشتری هوا را به محیط اطراف انتقال می‌دهند. فیلترها با توجه به شرکت سازنده‌ی کولر گازی و اسپلیت در نوع قابل تعویض و یا دائمی ساخته شده و درون یونیت داخلی اسپلیت تعبیه می‌شوند.

اگر مدت زمان زیادی است که از کولر گازی خود استفاده می‌کنید، فکرش را هم نخواهید کرد که داخل بخش‌های مختلف کولر گازی به ویژه فیلترهای آن، چقدر می‌توانند کثیف و پر از آلودگی باشند. سرویس کولر گازی باید طبق یک روال مشخص صورت گیرد، به این منظور تمام فرآیند تمیز کردن کولر گازی را به صورت مرحله به مرحله شرح می دهیم :

1. در مرحله اول ابتدا دستگاه خود را خاموش کرده (از قطع بودن برق دستگاه مطمئن شوید) و خیلی آرام قاب جلویی پنل داخلی دستگاه را باز کنید و فیلتر را به آرامی بردارید تا ضمن آسیب ندیدن فیلتر، خاک‌های انباشته شده روی آن در محیط پخش نگردد.(برای اطمینان بیشتر از نحوه باز شدن قاب جلویی پنل داخلی به دفترچه راهنمای کولر گازی خود مراجعه نمایید)

2. مطمئن شوید که فیلتر کولر گازی یک بار مصرف نیست و قابل تمیز شدن و شستشو می‌باشد. البته معمولاً فیلترهای کولرها قابل شست و شو هستند.

3.سپس برای تمیز کردن گرد و خاک از فیلتر از یک دستگاه مکنده پر قدرت مانند جارو برقی استفاده نمایید و فیلتر را با استفاده از آب گرم و مواد شوینده بشویید.

4. در مرحله بعدی سنسور یا حسگر قرار گرفته در پشت فیلتر‌های درون پنل داخلی کولر گازی را تمیز می‌نماییم. با کمی فشار‌ می‌توانید این سنسور را خارج نموده و با یک پارچه خشک آن را تمیز کنید و سپس سر جای اول قرار دهید.

5.سپس شست و شوی کویل‌های پنل داخلی را با اسپری محلول آب و مایع دستشویی شروع می کنیم. کویل‌ها به صورت صفحاتی هستند که در هنگام باز کردن درِ پنل، آن‌ها را مشاهده‌ می‌نمایید. از آنجایی که این کویل‌ها در ارتباط مستقیم با هوای اطراف هستند، دارای تأثیر بسزایی بر عملکرد دستگاه می‌باشند. به همین دلیل این بخش عمدتاً چرب است و برای شستشوی آن باید از اسپری‌ها یا مایع‌های شستشوی چربی زدا استفاده نمود.

 

کولر گازی یا اسپلیت‌ها دارای انواع مختلفی می‌باشند که مهم‌ترین آن‌ها عبارتند از:

کولر گازی پنجره‌ای، اسپلیت دیواری، داکت اسپلیت، کولر گازی ایستاده (در ظرفیت‌های 9000 تا 90000 بی تی یو) و کولر گازی پرتابل که نیازی به کندانسور بیرونی ندارد و صرفاً برای ظرفیت‌های 7000 تا حداکثر 14000 بی تی یو و در مکان‌هایی با متراژ حداکثر 10 متر مربع مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اسپلیت در لغت به معنی جدا از هم است و در این مورد برای کولرهای گازی که قسمت پنل داخلی (پنل دیواری یا اواپراتور خنک کننده) آن از قسمت کندانسور و کمپرسور (قسمت بیرونی) جدا شده است (و ارتباط عملکرد این دو قسمت با لوله های رابط مسی انجام می گردد) مورد استفاده قرار می گیرد.

کولر گازی‌های اینورتر با تبدیل برق متناوب به جریان برق مستقیم، موجب استارت تدریجی، کم صدا و کم مصرف دستگاه در هنگام راه اندازی کولر می‌گردند. اما میزان واقعی کاهش مصرف برق آن‌ها نسبت به افزایش شدید بهای دستگاه قابل بررسی است. به عبارت دیگر گرانی تقریباً دو برابری قیمت کولر‌های گازی اسپلیت اینورتر دار نسبت به مدل‌های معمولی، با توجه به مقدار واقعی کاهش مصرف برق در آن‌ها (صرف نظر از ادعاهای اثبات نشده تبلیغاتی)، دارای توجیه اقتصادی نیست.

کولر گازی اسپلیت ایستاده

کولرهای گازی ایستاده؛ همان‌طور که از آن‌ها پیداست، با نحوه استقرار و بهره برداری به صورت ایستاده تولید و عرضه می‌شوند. این کولرها همانند انواع دیگر اسپلیت‌ها، از دو یونیت داخلی و خارجی تشکیل شده‌اند که توسط لوله به یکدیگر متصل می‌شوند و از این طریق با یکدیگر ارتباط دارند. پنل داخلی به صورت ایستاده در فضای داخلی و بخش خارجی یا همان کندانسور در بیرون از ساختمان قرار می‌گیرد.
لازم به ذکر است که کمپرسور این دستگاه‌ها در حین عملکرد، گرمای زیادی تولید می‌کند.

همچنین به دلیل ظرفیت بالای اسپلیت‌های ایستاده، کندانسور یا همان بخش بیرونی آن‌ها، دارای ابعاد بزرگ و وزن بیشتر در مقایسه با سایر کولرهای گازی می‌باشد.

در هنگام خرید کولر گازی ایستاده، باید توجه داشت که برق مورد نیاز این کولرها بعضاً از نوع سه فاز می باشد. مثلاً کولر گازی اسپلیت ایستاده هایسنس R410a مدل HFH-36FM با ظرفیت 36000BTU تک فاز می‌باشد ولی این کولرها در ظرفیت‌های بالاتر معمولاً نیاز به برق سه فاز دارند.

در کولرهای گازی ایستاده از کمپرسور نوع اسکرال، پیستونی و روتاری با توجه به نوع ظرفیت و برند آن، استفاده می‌گردد. به دلیل تنوع در نوع کمپرسور کولرهای گازی ایستاده، در مناطق مختلف کوهستانی و یا گرمسیری، می‌توان از این نوع سیستم سرمایش (و بعضاً گرمایش) استفاده نمود.

سفارش خرید و گارانتی کولرگازی و اسپلیت :

یک نکته مهم و کاربردی در انتخاب ظرفیت کولر گازی و اسپلیت : معمولاً برای یک اتاق 12 متری اسپلیت 9000، برای مساحت 17 متری اسپلیت 12000، برای مساحت 25 متری اسپلیت 18000، برای سالن 40 متری اسپلیت 24000 و برای سالن 45 متری اسپلیت 32000 می‌تواند مناسب باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.